Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Rezerwat Źródeł Rzeki Łyny

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-02-20 21:43
Drukuj artykuł
Rezerwat powstał z inicjatywy profesora Romana Kobendza w 1950 roku, który zbadał i określił zjawisko erozji źródliskowej która występuje na tym terenie.

Rezerwat krajobrazowo-geomorfologiczny Źródeł Rzeki Łyny znajduje się niedaleko Nidzicy, na skraju Puszczy Napiwodzko-Ramudzkiej. Swój początek ma tu rzeka Łyna, największa rzeka w województwie warmińsko-mazurskim. Rezerwat zajmuje powierzchnię około 120 hektarów.

W rezerwacie prócz rzadko spotykanej flory i fauny występuje bardzo ciekawe zjawisko wstecznej erozji źródliskowej. Polega to na tym, że w miejscach spadku terenu woda wypłukuje materiał polodowcowy co powoduje erozję wsteczną źródła. W miejscu wypływu wody spod ziemi tworzy się nisza, a otwór źródła się powiększa, wtedy ścianki niszy zsuwają się. Efektem jest cofanie się źródeł w kierunku granicy linii wododziałowej i wydłużanie się rzeki.

Po wejściu do rezerwatu umieszczona jest tablica informacyjna. Jest tu niewielkie wzniesienie, które jest uważane przez miejscowych za święte miejsce kultu Prusów. Możliwe, że był tu kurhan, na co wskazuje ukształtowanie terenu. Wokół wzniesienia rośnie regularny krąg drzew, natomiast poza kręgiem drzewa usychają.

Dalej otacza nas las mieszany olszyn i łozin, gdzie zobaczymy iły mioceńskie, które tworzą tłustą, nieprzepuszczalną wodę warstwę. Na utworzonych pomostach możemy podziwiać jak spod grubej warstwy iłów wypływają dziesiątki strumyczków, które tworzą źródło. Rzeka jest tu krystalicznie czysta a woda bardzo zimna.

Łyna w górnym biegu ma kilka urokliwych, płytkich jeziorek o zamulonym dnie, co stwarza idealne środowisko dla różnego rodzaju ptactwa.

Z powstaniem źródeł Łyny wiąże się legenda o pięknej dziewczynie o imieniu Lana. Zakochała się ona w przystojnym młodzieńcu Dobrzynie. Miłość jednak nie została spełniona, a zrozpaczona dziewczyna płakała bardzo długo. Jej łzy spadały na miękką ziemię, która podzieliła rozpacz Lany. W tym miejscu wybiło źródło przepięknej rzeki Łyny.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Rezerwat Źródeł Rzeki Łyny

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Rezerwat Źródeł Rzeki Łyny

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Łyna
  • Okolica:Nidzica
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:2581
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.