Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Legenda o Galindzie z Wyspy Miłości

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2012-09-27 12:16
Drukuj artykuł
O tym jak niespełniona miłość przyprowadziła Galindę na giżycki plac Grunwaldzki.

Pomysł na wygląd fontanny powstał w pracowni pana Andrzeja Morawskiego, giżyckiego artysty i rzeźbiarza. To właśnie on wystąpił do Urzędu Miasta z pomysłem zbudowania pomnika-fontanny. Po wielu perturbacjach miasto przystało na pomysł i tak 14 sierpnia 2001 roku, fontanna zaistniała na giżyckim placu Grunwaldzkim, przed kinem Fala.

Rzeźba w całości wykonana jest z brązu i składa się z trzech elementów: niewiasty trzymającej w dłoniach żabę i dwóch ryb, w których umieszczone są dysze wodne. Całość dopełnia półkolisty zbiornik na wodę. Początkowo owej niewieście nadano imię Lemora, lecz nazwa ta nie przyjęła się, a to za sprawą legendy. Co ciekawe, legenda wraz z wizją fontanny powstała również w pracowni artysty.

Piękna dziewczyna z fontanny to Galinda, córka zamożnego rybaka. Rybak wraz z żoną i dwunastoma córkami mieszkał na Wyspie Miłości na jeziorze Niegocin. Kiedy urodziła się im trzynasta córka, przepięknej urody, rodzice postanowili, że to właśnie ona pozostanie na wyspie i odziedziczy majątek.

Jednak gdy Galinda dorosła, zakochała się w młodzieńcu z lądu i młodzi postanowili się pobrać i zamieszkać poza jeziorem.

Ojciec, dowiedziawszy się o tym, wpadł we wściekłość i poszedł po radę do starej czarownicy. Czarownica udała się na miejsce schadzek zakochanych. Zamieniła się w Galindę i czekała na młodzieńca. Gdy ten przybył, z radości ucałował ukochaną, a gdy tylko jej dotknął - zamienił się w żabę.

Gdy Galinda przyszła na miejsce spotkań, nie zastała ukochanego, więc czekała cierpliwie. Po wielu godzinach, znużona, postanowiła się wykąpać w jeziorze. Kiedy wychodziła na brzeg, usłyszała rechot żab. Jedna z nich rechotała nad wyraz głośno. Galinda zaciekawiona tym, wzięła żabkę na ręce i w spojrzeniu poznała swego ukochanego. Była tak zszokowana tym widokiem, że zastygła w bezruchu i tak trwa po dziś dzień z ukochanym w dłoniach.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Legenda o Galindzie z Wyspy Miłości

pokaż całą galerię zdjęć
Fontanna Galindy w GiżyckuFontanna Galindy w GiżyckuFontanna Galindy w GiżyckuFontanna Galindy w GiżyckuFontanna Galindy w GiżyckuFontanna Galindy w Giżycku
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Legenda o Galindzie z Wyspy Miłości

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Giżycko
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:legendy, podania
  • Odwiedzin:2393
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.