Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Frombork - fortyfikacje Wzgórza Katedralnego

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-24 21:37
Drukuj artykuł
Fromborskie Wzgórze Katedralne było "wyspą" na wrogim terenie, dlatego Katedra i jej otoczenie wygląda jak dobrze strzeżony zamek warowny.

Diecezja Warmińska była "państwem" w państwie krzyżackim. Z tego też powodu katedra fromborska była mocno ufortyfikowana, aby mogła się bronić zarówno przed krzyżakami, jak i Prusami. Potężne mury obronne o wysokości ok. 10 m istnieją do dziś. Zachowało się również 8 wież i baszt. Do warowni prowadzi most nad fosą i brama główna z dwiema potężnymi basztami. Do XIX wieku brama poprzedzona była jeszcze barbakanem, którego relikty widać przy moście.Na zachodnim murze, między wieżą Kopernika i wieżą Radziejowskiego można zaobserwować praktyczne ganki strażnicze.
Najwyższym obiektem na Wzgórzu Katedralnym jest wieża Radziejowskiego, Jest to gotycko-barokowa dzwonnica postawiona w XVII wieku na XIV wiecznej ośmiobocznej baszcie obronnej. Po zniszczeniach wojennych wieżę odbudowano w latach 1972 - 73. W przyziemiu mieści się planetarium. W wyższych partiach latem są wystawy sztuki współczesnej, a na dzwonnicy zawieszone jest wahadło Foucaulta - jedyny w Polsce przyrząd do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi. Na najwyższej kondygnacji (70 m n.p.m.) znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto i okolicę.

Najstarszym elementem fortyfikacji jest narożna baszta zwana wieżą Kopernika. Tam Mikołaj Kopernik mieszkał i prowadził swe obserwacje.

Na dziedzińcu katedralnym znajduje się również dawny pałac biskupów warmińskich. Jest to gotycko-barokowa budowla, która po pożarze w 1945 roku, w latach 1965 - 1970 została odbudowana. Dziś mieści się tu Muzeum Mikołaja Kopernika.
Najważniejszą budowlą Wzgórza Katedralnego jest potężna Bazylika o długości 97 m i szerokości 22 m w korpusie głównym oraz 12 m w prezbiterium.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Frombork - fortyfikacje Wzgórza Katedralnego

pokaż całą galerię zdjęć
fortyfikacje Wzgórza Katedralnegofortyfikacje Wzgórza Katedralnegofortyfikacje Wzgórza Katedralnego i pomnik Mikołaja Kopernikafortyfikacje Wzgórza Katedralnegofortyfikacje Wzgórza Katedralnegofortyfikacje Wzgórza Katedralnegofortyfikacje Wzgórza Katedralnego
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Frombork -  fortyfikacje Wzgórza Katedralnego

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Frombork
  • Okolica:Braniewo
  • Kategoria:Fortyfikacje i umocnienia
  • Odwiedzin:2416
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.