Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Jezioro Wymój

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2011-04-04 22:21
Drukuj artykuł
Wymój (Jezioro Wymojskie) - jezioro położone w gminie Stawiguda, w pobliżu wsi Wymój

Jezioro o powierzchni 44,375 ha otoczone jest lasem i łąkami. Brzegi jeziora są przeważnie wysokie, miejscami strome (szczególnie zachodnie), natomiast krańce zbiornika południowy i północny - niskie i podmokłe. Zachodni i wschodni brzeg jest porośnięty borem sosnowym. Linia brzegowa zbiornika jest mało urozmaicona. Brzegi są w małym stopniu porośnięte roślinnością wynurzoną.

Jezioro Wymój jest akwenem rekreacyjnym (na wschodnim brzegu zlokalizowana jest sieć 31 domków letniskowych), a pod względem gospodarczym przedstawia typ linowo-szczupakowy[1].

Połozona nieopodal jeziora wieś Wymój założona została w 1353. Prawdopodobnie nazwa wsi pochodzi od imienia Prusa, mieszkańca (być może założyciela) wsi.

W Wymoju znajduje się stara szkoła (dawniej niemiecka), którą zbudowano 23 października 1930.

Z zapisków Edwarda Cyfusa wynika, że we wsi szczególnie dbano o kwestię wychowania młodzieży, zwłaszcza dziewcząt, które miały możliwość poznania zasad dobrego wychowania przyszłych gospodyń. Organizowano kursy gotowania, szydełkowania, haftu, sporządzania i podawania posiłków.

Bardzo ważne było dla mieszkańców wsi, Warmiaków, utrzymanie religijności, porządku, zaradności i prawości, które to zasady kultywowano z pokolenia na pokolenie.

We wsi kulturowe obiekty sakralne przeplatają się z typowym budownictwem warmińskim. Przy głównej drodze, wzdłuż której leży Wymój, znajdują się dwie kapliczki (jedna z nich dzwonniczką), których historia i powstanie związane są prawdopodobnie z pierwszymi pielgrzymkami, które miały miejsce tuż po objawieniach Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie. Trzecia kapliczka zlokalizowana jest na kolonii. Przy drodze zlokalizowane są także dwa krzyże.

Wymój jest typową warmińską osadą. Świadczą o tym obyczaje mieszkańców, jak też miejscowa zabudowa. Układ funkcjonalny jest zróżnicowany, w starszych zagrodach budynek mieszkalny znajduje się z przodu, blisko drogi, natomiast w głębi występują zabudowania gospodarcze, które razem z domem tworzą zamknięte podwórze.

W pobliżu wsi, otoczonej lasami, znajdują się obszary objęte ochroną, m.in. rezerwat orła bielika czy ostoja bobrów na rzece Pasłęce. Rzeka Pasłęka to także umowna granica między Warmią i Mazurami. Z przyrodniczego punktu widzenia interesujące są zadrzewienia znajdujące się we wsi oraz zadrzewienia śródpolne.

Fotka pochodzi z
http://karolina-waleria.blogspot.com/2010/07/jezioro-wymoj.html

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Jezioro Wymój

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Jezioro Wymój

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Wymój
  • Okolica:Olsztyn
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:1648
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

My tu byliśmy

pokaż więcej

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.