Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Jezioro Śniardwy

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2011-03-20 14:51
Drukuj artykuł
Śniardwy nie bez przyczyny nazywane są mazurskim morzem. Powierzchnia tego największego w Polsce jeziora wynosi 11 383 ha.

Wąskie przesmyki łączą główny akwen z kilkoma mniejszymi jeziorami, traktowanymi jako zatoki wielkiego sąsiada. Jeżeli przy obliczaniu powierzchni Śniardw wziąć po uwagę również Seksty, Kaczerajno i Warnołty, uzyska się wynik 11 487,5 ha.

Śniardwy leżą w rozległym zagłębieniu moreny dennej. Podobnie jak inne jeziora morenowe, są one duże, ale płytkie. Efektem takiego ukształtowania są podwodne kamienie oraz wysokie fale spowodowane wiejącymi na dużej przestrzeni wiatrami. Akwen ten jest uważany za jedną z większych mazurskich atrakcji żeglarskich. Można tu poczuć prawdziwą przestrzeń, złapać w żagle niemal morski wiatr i pobawić się z falą. Otaczające Śniardwy mniejsze jeziora to miejsca naprawdę niezwykłe zarówno z przyrodniczego, jak i estetycznego punktu widzenia. Łuknajno i Warnołty mają status rezerwatów.
Sąsiadujące z Puszczą Piską Seksty i Kaczerajno obfitują w urokliwe zakątki, a stosunkowo rzadziej odwiedzanym jeziorom Tyrkło i Tuchlin również nie można odmówić malowniczości.

Śniardwy są wyjątkowo płytkie. Co prawda głębokość maksymalna wynosi 23,4 m, ale już średnią ocenia się na zaledwie 5,8 m. Na Śniardwach roi się od nieoznakowanych mielizn, najczęściej obfitujących w leżące tuż pod poziomem wody kamienie. Płycizny przybrzeżne zaczynają się z reguły co najmniej 50 m od lądu. Dno przy brzegach bywa kamieniste.

Śniardwy łączą się z kilkoma innymi akwenami. Na zachodzie wąski przesmyk, nazywany Przeczką, prowadzi na Jezioro Mikołajskie. Na północnym zachodzie jezioro ma połączenie z jez. Łuknajno, od północy, za Suchym Rogiem, sąsiaduje z nim jez. Tuchlin, a na północnym wschodzie, w rejonie Okartowa, znajduje się przejście na jez. Tyrkło. W południowym krańcu jeziora szeroka na 300 m Bramka Seksteńska otwiera się na jez. Seksty. W zatoce Szyba znajduje się wejście na Warnołty. Woda w jeziorze zaliczana jest do drugiej klasy czystości.

Śniardwy leżą w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który wkrótce ma zostać przekształcony w park narodowy. Jezioro należy do typu leszczowego i obfituje w ryby.


Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Jezioro Śniardwy

pokaż całą galerię zdjęć
Jezioro Śniardwy widoczne z brzegu w miejscowości Nowe Guty
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Jezioro Śniardwy

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Mikołajki
  • Okolica:Mrągowo
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:1627
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.