Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Zespół pałacowo - parkowy UBLIK

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2011-02-08 08:40
Drukuj artykuł
Miejscowość Ublik położona 10 km od Orzysza, 5 km od drogi przelotowej Orzysz - Giżycko pomiędzy jeziorami Ublik Wielki i Ublik Mały,

wieś z pozostałościami zespołu dworskiego z połowy XIX wieku - a także parkiem, ogrodzeniem z bramą cmentarza z XIX wieku.

Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1538r., kiedy wyznaczono granicę majątku między Piankami, wsią Buwełno, Stoczki i jeziorem Ublik. Przywilej książę Albrecht nadał w 1539r. staroście ełckiemu Krzysztofowi von Zedwitzowi na prawie lennym, choć nie określono bliżej wielkości nadania. Po śmierci Krzysztofa majątek ten przypadł mężowi najstarszej jego córki Zuzanny - Antoniemu von Lehwaldowi, kolejnemu staroście ełckiemu, o czym oznajmił książę Albrecht w 1557r. Antoni von Lehwald otrzymał wkrótce (1565r.) dodatkowo dwa małe jeziorka oraz 5 łanów i 20 morgów pomiędzy Sumkami, Piankami, Odojami, a Rzeźnikami (Rząśniki), także na prawie lennym. Książe Albrecht pozwolił mu nadto na budowę małego młyna (były to jeziorka zwane Kociołek i Przerosła, a młyn leżał w Suchej). Dobra w samym Ubliku liczyły potem 18 łanów, a cały klucz 95 łanów i 20 morgów.

Dawny zespól pałacowo-parkowy z rozległą częścią gospodarczą usytuowany w urokliwym miejscu, na wysokim wzniesieniu nad brzegami jeziora Ublik Wielki. Siedziba rozległych dóbr, do których w latach 20-XX. należało 5 folwarków, leśniczówka, rybaczówka, 1524 ha ziemi. W majątku funkcjonowała gorzelnia, suszarnia ziemniaków, prowadzono hodowlę koni gorącokrwistych oraz bydła. W tym czasie dobra były własnością rodu Engelmann.

Od lat trzydziestych do 1944 r. mieścił się tu pensjonat Wehrmachtu. Częściowo zachowane zabudowania założenia pochodzą z lat 1848-1917. Poważnie przebudowany pałac zatracił cechy zabytku (pozostały jedynie półwtopione pary kolumn z dawnego frontonu), zachowała się istniejąca architektonicznie oficyna pałacowa z podcieniem arkadowym. Park jedynie częściowo, gdyż na jego terenie założono współcześnie boiska sportowe. Zachowała się dość dobrze część dawnych zabudowań gospodarczych.

Obecnie na terenie dawnego założenia mieści się ośrodek wypoczynkowy. Niegdyś dwór ten należał do Heglowskich, w XVIII w. do Konarskich. Leży on na wysokim brzegu, otoczonego lasami jeziora Ublik Wielki – Ublik See), które należy do oddalonej 3 km karczmy Stoczki - Stockie lub Stoczek (Stotzken).

Droga wiedzie po części starym lasem, po części aleją lipową i bukową z ładnymi widokami na jezioro. Szczególnie malowniczo przedstawia się zagroda Wyłudki (Wyludtken) położona wysoko na skraju urwiska. Jest to ulubiony cel wycieczek mieszkańców Giżycka (Lecu) i Orzysza, a Niemcy ten zakątek nazwali "Orzyską Szwajcarią" (Aryser Schweiz).

Piękne Lasy Ublickie (Ublicker Wald), które ciągną się 6 km na zachód od gościńca aż do leżącej na południowym końcu jeziora Buwełno wioski Cierzpięty - (której nazwę Czerspienten Niemcy w ostatnich latach zmienili na Sehohe) - są godne zwiedzenia z tego powodu, że są tu reprezentowane wszystkie okazy flory: jodły, świerki, buki, dęby, jesiony, brzozy, osiki, graby i inne.

Źródło http://www.ublik.pl

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zespół pałacowo - parkowy UBLIK

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Zespół pałacowo - parkowy UBLIK

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Ublik
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:Pałace, dwory
  • Odwiedzin:1400
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

My tu byliśmy

pokaż więcej

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.