Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Jezioro Kisajno

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2011-02-03 20:40
Drukuj artykuł
Kisajno to stara nazwa pruska, które przetrwała do naszych czasów nie zmieniona.

Jezioro stanowi południowy basen kompleksu jeziora Mamry. Długie jest na 8,5 km i na 3 km szerokie, w najgłębszym miejscu ma ok. 25 metrów. Woda w jeziorze zakwalifikowana jest do II klasy czystości. Jezioro jest typu leszczowego, występujące w nim ryby to: leszcz, płoć, szczupak, okoń. Kisajno jest najintensywniej użytkowanym jeziorem pod względem turystyczno-rekreacyjnym w północnej części Wielkich Jezior.

Na południu poprzez kanał Piękna Góra Kisajno Łączy się z jeziorem Tajty. Na południowym wschodzie, w niewielkiej zatoce Tracz znajduje się wejście do Kanału Łuczyńskiego, który prowadzi bezpośrednio na jezioro Niegocin.

Południowa części jeziora stanowi archipelag różnej wielkości wysp, które sprawiają, że Kisajno wydaje się o wiele mniejsze niż w rzeczywistości. Płynąc z jeziora Tracz torem wodnym mijamy w kolejności: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów Wronie Kępy, Światowy Ostrów, w głębi Górny Ostrów i Czaplę, dalej Wielką Kiermuzę i Dębową Górkę. Wszystkie wyspy są objęte ochroną rezerwatową, ponieważ na wyspach żerują liczne gatunki ptaków wodnych.

Część jeziora leżąca pomiędzy wyspami, a zachodnim brzegiem nosi nazwę Łabędziego Szlaku. Znalezienie go wcale nie jest Łatwe. Wąski przesmyk prowadzi pomiędzy rozgałęzioną wyspą Duży Ostrów a półwyspem Ostrów Mały. Przesmyk znajduje się w odległości ok. kilometra na północny zachód od główek kanału Piękna Góra

Północna część jeziora od wysokości półwyspu Sarni i Olchowy Róg ma zupełnie inny charakter. Woda rozlewa się tu szeroko. Brzeg wschodni tworzy potężny półwysep Fulda, wchodzący klinem pomiędzy jezioro Kisajno a jezioro Dobskie.

Brzeg zachodni to w większości teren bezleśny. Na północy od Olchowego Rogu tworzy półokrągłą zatokę, w głębi której widać domy i fabryczny komin wsi Perkunowo. Zatoka jest jednak bardzo płytka, co utrudnia dostęp do wsi. Granica z jeziorem Dargin przebiega na wysokości Królewskiego i Wysokiego Rogu, ale jest trudna do uchwycenia, bo na północnym krańcu Kisajno ma 2,5 km szerokości.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Jezioro Kisajno

pokaż całą galerię zdjęć
jezioro Kisajnojezioro Kisajnojezioro Kisajnojezioro Kisajnojezioro KisajnoPlaża nad jeziorem Kisajno w miejscowosci PierkunowoNa kolację będzie jak znalazłJezioro Kisajno z brzegu zatoczki w Pieknej GórzeZatoka Tracz, wyjście z kanału łuczańskiego czyt. kanału gizyckiego na jezioro Kisajno. W głębi widok na hotel MazuryWidok na zatokę Tracz łączącą nijako jezioro Kisajno z kanałem gizyckim
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Jezioro Kisajno

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Giżycko
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:2171
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.