Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Zamek w Bezławkach

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2011-01-25 21:02
Drukuj artykuł
Pierwsza wzmianka o Bezławkach pochodzi z 1356 r., kiedy to komtur bałgijski Johan Schindekopf nadał Henikinowi z Gierdawy młyn wodny z jednym kołem i sześć morgów ziemi na prawie chełmińskim.

Młyn wodny w Bezławkach funkcjonował do 1947 r. Obecnie na miejscu młyna jest elektrownia wodna.
Wieś lokowana była w 1371 r. jako Bauselawke (z jęz. pruskiego "pole Bausego"). W Bezławkach powstała strażnica krzyżacka, podległa prokuratorom kętrzyńskim. Murowany jednoskrzydłowy zamek otoczony był kamiennym murem z czterema basztami otwartymi do dziedzińca oraz wieżą bramną wybudowano pod koniec XIV wieku. W latach 1402-1408 zamek ten Krzyżacy przeznaczyli na rezydencję dla księcia Bolesława Świdrygiełły (najmłodszego brata króla Władysława Jagiełły), który miał być koronowany na króla Litwy. Między Bezławkami a Litwą krążyli wysłannicy Świdrygiełły. Do Bezławek dotarł także goniec z Płocka z korespondencją od księcia Siemowita IV i jego żony księżnej Aleksandry Olgierdównej. W zamku była kaplica, którą obsługiwał wyznaczony dla Świdrygiełły kapelan krzyżacki.
Bezławki w XVI i XVII w. należały do rodu von der Groeben. Właściciel Bezławek Otto von der Groeben odsprzedał część bezławieckich dóbr Stefanowi Sadorskiemu. Na terenie tym odbudowana została kaplica w Świętej Lipce.


Powstanie tutaj krzyżackiej strażnicy wiąże się z koniecznością obrony wschodnich granic państwa zakonnego, zwłaszcza podczas sporej kolonizacji tych ziem i powstawaniu dużej ilości wsi w XIV wieku. Niemały wpływ miały także pogarszające się stosunki z Litwą i konieczność posiadania baz wypadowych. W 1371 roku komtur Bałgi nadał przywilej lokacyjny wsi Bauselawke i przypuszczalnie w tym samym roku wzniesiono drewnianą fortyfikację. Strażnica podlegała administracyjnie komturowi kętrzyńskiemu, a zarządzał nią komornik zakonny. Gdzieś na przełomie XIV i XV wieku zaczęto wznosić murowany dom zakonny na rzucie prostokąta, przypuszczalnie dwukondygnacyjny. Daty budowy są szacunkowe i wynikają z tego, iż w 1402 roku na zamku przeprowadzono prace adaptacyjne w celu przebudowania go na rezydencję księcia Świdrygiełły (najmłodszego brata króla Władysława Jagiełły) - czyli budowa zamku musiała zakończyć się przed tą datą. Także latem 1402 roku na zamku zatrzymał się wracający z nieudanej wyprawy na Wilno wielki komtur Wilhelm von Hilfenstein wraz ze swoją armią.

W latach 1402-1408 roku zamek był rezydencją księcia Świdrygiełły, który stąd planował przejęcie tronu na Litwie. Po wielkiej wojnie polsko-krzyżackiej (1409-1411) zamek stracił na swoim znaczeniu. W kolejnych wojnach nie odegrał żadnej, poważnej roli, a z biegiem czasu uznano, że zamek na tym terenie w ogóle nie jest potrzebny, a za to przydałby się kościół. W 1513 roku warownie zamieniono na świątynie katolicką. Kolejne adaptacje coraz bardziej zmieniały pierwotne założenia obronne. W latach 1726-1730 do zachodniej ściany szczytowej dostawiono czterokondygnacyjną wieże dzwonną, a później przy południowej elewacji - kruchtę, od wchodu zakrystię. Dziedziniec zamieniono na cmentarz, obniżono mury i wybito w nich otwory jako wejścia. Obecnie budowla spełnia funkcje kościoła filialnego parafii katolickiej w Wilkowie.

Warownie posadzono na naturalnym wzgórzu będącym doskonałym punktem widokowym na najbliższą okolicę. Zamek został założony w systemie basztowym, na planie czworoboku o wymiarach 39 x 53m. W północnej części znajdował się dom zakonny, w południowej dwie prostokątne baszty, a pomiędzy nimi brama wjazdowa w formie półbaszty. Całość została połączona murem. Od południa przylegał do murów obszerny dziedziniec zabudowany przypuszczalnie drewnianymi budynkami gospodarczymi.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek w Bezławkach

pokaż całą galerię zdjęć
Bezławki - kościół (dawny zamek)Bezławki - kościół (dawny zamek)Bezławki - kościół (dawny zamek)Bezławki - kościół (dawny zamek)Bezławki - kościół (dawny zamek)Bezławki - kościół (dawny zamek), wnętrze świątyniBezławki - kościół (dawny zamek), wnętrze świątyni w kierunku empory muzycznejBezławki - kościół (dawny zamek), zabytkowa skrzynia we wnętrzu świątyniBezławki - kościół (dawny zamek), zakrystiaBezławki - kościół (dawny zamek), zakrystia
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Zamek w Bezławkach

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Bezwławki
  • Okolica:Kętrzyn
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:1279
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.