Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Rzeka Sapina

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2011-01-23 21:25
Drukuj artykuł
Sapina jest jedną z wielu Mazurskich rzek, ale również jedną z najpiękniejszych pod względem krajobrazowym.

Sapina ma długość 36,5 km, szerokość do 20 m, głębokość do 1 m.

Rzeka ma swój początek w okolicach wsi Spytkowo i łączy następujące jeziora: Jezioro Kruklin, Jezioro Gołdopiwo, Jezioro Wilkus (z jego odnogą Jeziorem Brzoś), Jezioro Pozezdrze, Jezioro Stręgiel i wpada do Jez Święcajty . W jej zlewni jest rzeka Bobrówka, która bierze początek obok wsi Kuty. Bobrówka przepływa przez jeziora: Czarne i Głęboka Kuta, a kończy bieg w Jez. Stręgiel.

Na rzece wybudowana została w 1910 Śluza Przerwanki (obok wsi Przerwanki). Jej zadaniem było spiętrzanie wody na Jez. Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego. Śluza ma długość 25 m i 4 m szerokości. Śluza spiętrza wodę na wysokość 1 m.

Trasa żeglarska na Sapinie od Jez. Święcajty do Jez. Gołdopiwo ma 29 km długości, a szlak kajakowy sięga dalej do Jez. Kruklin i ma długość 34 km

Woda spokojnie i leniwie płynie sobie pośród lasów i pól co jakiś czas przemierzając jedno z jezior.

Widoki jakie nas czekają podczas wyprawy kajakiem po trasie Sapiny są naprawdę bardzo zróżnicowane, a co za tym idzie zapadają w pamięć na długie lata. Mazury to nie tylko tak mocno kojarzone z tym miejscem jeziora i lasy. To także bardzo bogata fauna i flora. Płynąc kajakiem bądź małą łodzią możemy spotkać wiele rzadkich gatunków zwierząt. Usłyszymy dużą różnorodność śpiewu ptaków czy zobaczymy łosia albo sarnę.

Trasa Sapiny po mazurskiej ziemi jest trasą bez zwątpienia trudną pod względem "technicznym" Rzeka często jest wąska, przeszkody w postaci powalonych drzew to raczej codzienność. Jedne połamały się pod wpływem silnego wiatru, inne ze starości, a jeszcze inne położyły bobry budujący gdzieś nieopodal tamę bądź żeremie.

Rzeką Sapiną prowadzi najbardziej atrakcyjny spływ kajakowy na mazurach, "Szlakiem Sapiny". Nie należy on do trudnych, a swoją popularność zawdzięcza wspaniałym walorom krajobrazowy oraz niespotykanej faunie i florze. Spływ jest przeznaczony dla całych rodzin.


Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Rzeka Sapina

pokaż całą galerię zdjęć
rzeka Sapina w Kruklankachrzeka Sapina w Kruklankachrzeka Sapina w Kruklankachrzeka Sapina w Kruklankachrzeka Sapina w KruklankachWzdłuż brzegu rzeki SapinaRzeka SapinaRybaczówka nad brzegiem SapinyRzeka Sapina za śluzą łączącą ją z jeziorem GołdopiwoRzeka Sapina u podnóża zrujnowanoego mostu w Kruklankach
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Rzeka Sapina

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Węgorzewo
  • Okolica:Węgorzewo
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:1477
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.