Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Lesniczówka Pranie

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2010-12-27 16:59
Drukuj artykuł
Leśniczówka Pranie, przed wojną Seehorst, powstała około 1880r i była leśnictwem wsi Krzyże.

Polska nazwa "Pranie" wzięła się od łąki nad którą leży leśniczówka , a która jak mówili Mazurzy "prała" czyli osnuwała się mgłą , dymiła . Położona w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata, jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952r. wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 r. W 1980r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jako oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Po reformie administracyjnej Polski w 2000 r. Muzeum znalazło się w województwie warmińsko-mazurskim i podlega Radzie Powiatu w Piszu.

W leśniczówce w lipcu i sierpniu odbywają się poranki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego w interpretacji wybitnych aktorów i prezentacją muzyki poważnej. Latem Pranie odwiedza wielu gości spragnionych kontaktu ze sztuką. Spotkać i usłyszeć można tu znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają leśniczówkę. Organizowane w Praniu imprezy kulturalne cieszą się dużym powodzeniem. Leśniczówka wygrała m.in. plebiscyt czytelników Gazety Wyborczej w 2003 r. na ulubione miejsce imprez kulturalnych na Warmii i Mazurach.

Do leśniczówki dojechać możemy lądem od strony Rozóg przez Faryny i Karwicę oraz od strony Rucianego Nidy a także drogą wodną przez jezioro Nidzkie (z przystani „U Faryja” kursuje do Muzeum statek pasażerski). Do Prania prowadzą dwa szlaki turystyczne - żółty Karola Małłka i niebieski Gałczyńskiego.

Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu

12-220 Ruciane-Nida
Tel./fax 087 425 62 48
muzeumpranie@neostrada.pl
http://www.lesniczowkapranie.art.pl/

Muzeum czynne:

w okresie od 1.05.-31.10: codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 9.30-17.00

w okresie od 1.11-30.04: codziennie oprócz poniedziałków, wtorków i świąt w godzinach 9.30-17.00

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
dodał(a): Mazury2011-07-07 10:34

Wieści z Prania.

Dnia 9 lipca 2011 roku o godz. 18.00 Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu ma zaszczyt zaprosić na koncert jazzowy w wykonaniu zespołu Filip Wojciechowski Trio.
Zespół powstał w 2000 roku, który obok lidera tworzą: Paweł Pańta (kontrabas) oraz Cezary Kondrat (perkusja). Trio dokonało nagrania dwóch płyt: w Berlinie dla niemieckiej wytwórni płytę ”Classic Jazz” i polskiej Dux ”Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce.
Filip Wojciechowski Trio brało udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą, m.in. Festiwalu Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii i 60 Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdrój.
W maju 2010 ukazała się najnowsza płyta Filip Wojciechowski Trio ”Chopin” wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera.
W Praniu zamiast Cezarego Kondrata gościnnie wystąpi Krzysztof Szmańda.
Natomiast 10 lipca br. o godz. 11.00 serdecznie zapraszamy na koncert z cyklu „Miłosz u Gałczyńskiego” – spotkanie z poezją Czesława Miłosza w wykonaniu wybitnego aktora Zbigniewa Zamachowskiego. Zbigniew Zamachowski występował wielokrotnie na prańskiej scenie: z Grzegorzem Turnauem, w spektaklu muzycznym Jerzego Satanowskiego „Ulica Szarlatanów” oraz interpretował wiersze Wojciecha Kassa.
Aktorowi towarzyszyć będzie przy fortepianie wspaniały pianista Filip Wojciechowski - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu.
Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum, Studio S-1
im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu.
Jednocześnie przypominamy o wystawie plenerowej związanej z obchodami Roku Miłosza, która znajduje się wzdłuż Alei Nieznanego Poety, prowadzącej do Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Cała wystawa mieści się na osiemnastu posterach, podzielona na dwie części. Pierwsza z nich zatytułowana Wokół Poematu dla zdrajcy, dotyczy relacji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z Czesławem Miłoszem. Druga natomiast tego, jak Czesław Miłosz w 1940 roku przedzierał się przez Prusy Wschodnie z Litwy do Generalnej Guberni. Wystawę można oglądać do końca września br. Projekt – Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, koncepcja i tekst – Wojciech Kass, opracowanie i redakcja – Zbigniew Fałtynowicz, dtp – Kazimierz Sobecki. W wystawie wykorzystano pocztówki ze zbiorów Witolda Olbrysia. Projekt został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wyjątkowo w tym roku, oprócz sobotnich i niedzielnych koncertów leśniczówka Pranie serdecznie zaprasza na czwartkowe wieczory z piosenką literacką w wykonaniu Wojciecha Straszyńskiego. Koncert NOC SZARLATANÓW, podczas którego recitalu Wojciech Straszyński wykona piosenki do słów m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej odbędzie się 21 lipca o godz. 18.00 oraz 25 sierpnia o tej samej godzinie. Wokaliście towarzyszyć będzie przy pianinie Grzegorz Bogdan.
Recital BALLADY ZE STAREJ SZUFLADY, w którym zostaną przedstawione piosenki do słów m.in. Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy, a także Edwarda Stachury odbędzie się 28 lipca o godz. 18.00 i 18 sierpnia o tej samej godzinie. W recitalu, obok Wojciecha Straszyńskiego weźmie udział Dariusz Sala (gitara, wokal).

Wojciech Straszyński jest absolwentem PWST w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. W 1996 roku, wspólnie z Grzegorzem Bogdanem zadebiutował jako wokalista na Festiwalu Piosenki Turystycznej UKLEJA ’96. Rok później razem założyli zespół Światło Świec, który w 1998 roku wydał swoją pierwszą kasetę pt. „Nieobecność”. Twórczość, jak i sama osoba Wojciecha Straszyńskiego potrafi przyciągnąć do siebie nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Wokalista był dyrektorem PDK w Piszu oraz dyrektorem TVP Białystok.

dodał(a): gamael2011-07-15 15:25

16 lipca, godz. 18.00 – recital Mirosława Czyżykiewicza z okazji XXX - lecia pracy artystycznej.

Charyzmatyczny bard o silnym, męskim, dramatycznie rozdartym głosie zaśpiewa swoje pieśni autorskie i kompozycje do słów współczesnych poetów.

Bilety: 25 zł

17 lipca, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Wojciecha Malajkata i muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Avista: Olga Kłosowska, Marta Nikiel, Katarzyna Lorek, Ewa Gawrońska. Członkinie kwartetu są solistkami – instrumentalistkami związanymi z Filharmonią Warmińsko-Mazurską.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

21 lipca, godz. 18.00, „Noc szarlatanów” - recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. K. I. Gałczynskiego, J. Kofty, A. Osieckiej).

Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal), Grzegorz Bogdan (piano).

Bilety: 15 zł


23 lipca, godz. 18.00 – inscenizacja „Biesiady u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza.

Adaptacja, reżyseria i wykonanie: Irena Jun, kwartet smyczkowy: Ewa Grabowicz, Maria Wieczorek, Bartosz Blachura i Piotr Grabowski

Monodram przygotowany na podstawie opowiadania Gombrowicza i fragmentów jego Dzienników. Mistrzowska kreacja Ireny Jun, nagrodzona nagrodą Feliksa Warszawskiego.

Bilety: 25 zł

24 lipca, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Wojciecha Wysockiego oraz promocja książki „Muzeum Ziemi Ojczystej Siegfrieda Lenza (Wydawnictwo Borussia) i muzyka w wykonaniu trio fortepianowego: Paweł Kukliński (skrzypce), Tadeusz Samerek (wiolonczela), Maciej Gański (fortepian).

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

28 lipca, godz. 18.00 „Ballady ze starej szuflady” - recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. B. Okudżawy, E. Stachury, J. Kaczmarskiego).

Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal, gitara), Dariusz Stala (wokal, gitara).

Bilety: 15 zł

30 lipca, godz. 18.00 – spektakl poetycko- muzyczny „Wersety panteisty” oparty na wierszach Zbigniewa Herberta o konstrukcji monologu z elementami melorecytacji i krótkimi impresjami muzycznymi.

Wystąpią: Mirosław Baka (w roli Poety-narratora), Jacek Bończyk (jako Mężczyzna – rozsądek), Natalia Sikora (Kobieta – brewiarz) oraz Kameleon Trio: Hadrian Tabęcki (fortepian), Mariusz Jeka (klarnety i saksofony), Paweł Stankiewicz (gitary).

Bilety: 25 zł

31 lipca, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Mirosława Baki i muzyka w wykonaniu Ignacego Lisieckiego (fortepian).
Ignacy Lisiecki jest błyskotliwie rozwijającym się młodym pianistą, uczniem prof. Piotra Palecznego, stypendystą polskich i niemieckich fundacji. Na scenie łączy pasję i ekspresję bardzo lubianą przez publiczność, z doskonałym warsztatem i dojrzałą interpretacją utworów.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os


6 sierpnia, godz. 18.00 – „Fabryka klamek”

– recital Grzegorza Turnaua promujący najnowsza płytę artysty uhonorowaną nagrodą Fryderyka 2011 w kategorii „Piosenka poetycka”. Na koncercie nie zabraknie też piosenek do słów K. I. Gałczyńskiego.

Bilety: 35 zł

7 sierpnia, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Ignacego Gogolewskiego i muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Prima Vista Quartet: Krzysztof Bzówka, Józef Kolinek, Piotr Nowicki, Zbigniew Krzymiński. Kwartet tworzą byli wieloletni muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Sinfonii Varsovii Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

13 sierpnia, godz. 18.00 – recital fortepianowy Janusza Olejniczaka

Wybitny pianista i interpretator muzyki Fryderyka Chopina zagra w Praniu utwory nie tylko tego kompozytora. Na prańskiej scenie zabrzmi po raz pierwszy specjalnie sprowadzony fortepian koncertowy.

Bilety: 25 zł

14 sierpnia, godz. 11.00 – koncert z cyklu „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Cz. Miłosza w interpretacji Wiktora Zborowskiego i muzyka w wykonaniu duetu fletowego Flute o’clock: Karolina Balińska, Ewa Liebchen.
Rzadka okazja do posłuchania duetu fletowego. Flute o’clock jest wielokrotnym laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych w kategorii muzyki kameralnej.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

14 sierpnia, godz. 18.00

- koncert finalistów ogólnopolskiego konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej".
Jeden z trzech koncertów finałowych konkursu organizowanego od czternastu lat przez Fundację Okularnicy. Pierwszy odbywa się w Teatrze Atelier w Sopocie, drugi w leśniczówce Pranie i trzeci w Teatrze Roma w Warszawie.
Recital Elizy Banasik – laureatki nagrody publiczności w Praniu w 2010 r.
Kierownictwo artystyczne: Jerzy Satanowski, prowadzenie: Magdalena Smalara.

Bilety: 35 zł

18 sierpnia, godz. 18.00 „Ballady ze starej szuflady”

- recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. B. Okudżawy, E. Stachury, J. Kaczmarskiego). Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal, gitara), Dariusz Stala (wokal, gitara).

Bilety: 15 zł

20 sierpnia, godz. 18.00 - koncert Hanny Banaszak

Należy do tych bardzo nielicznych artystów piosenki, którzy niestrudzenie poszukują własnej formy. Dlatego choć dobrze znana, wciąż zaskakuje nowymi kreacjami artystycznymi i nowym repertuarem.

Bilety: 35 zł

25 sierpnia, godz. 18.00, „Noc szarlatanów”

- recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. K. I. Gałczynskiego, J. Kofty, A. Osieckiej). Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal), Grzegorz Bogdan (piano).

Bilety: 15 zł

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie
Muzeum K. I. Gałczyńskiego

Muzeum K. I. Gałczyńskiego, czynne w lipcu i w sierpniu codziennie w godz. 9.30 – 17.00
Tel./fax: 87 425 62 48, www.lesniczowkapranie.art.pl

Bilety do nabycia w Muzeum w Praniu
Rezerwacja biletów 9.30-17.00 (odbiór najpóźniej w dniu koncertu do godz. 17.00) – tel. 87 425 62 48, e-mail: muzeumpranie@neostrada.pl

Patroni medialni:
Gazeta Olsztyńska
Gazeta Piska
Radio Olsztyn
TVP Olsztyn

Donatorzy:
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Stowarzyszenie Autorów ZaiKS
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Bank PKO BP SA
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Acus Consulting
Apteka Medica w Rucianem-Nidzie

Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Lesniczówka Pranie

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Lesniczówka Pranie

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Pranie
  • Okolica:Pisz
  • Kategoria:muzea, skanseny
  • Odwiedzin:1883
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.