Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Most Obrotowy w Giżycku

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2010-09-27 16:56
Drukuj artykuł
Symboliczne otwarcie mostu, przez włodarzy miejskich i zaproszonych gości, w pierwszych dniach miesiaca maja symbolizuje oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego w Giżycku

W sezonie letnim jest jedną z atrakcji turystycznych Giżycka, przyciągającą duże rzesze turystów chcących obejrzeć moment otwierania/zamykania mostu.
Symboliczne otwarcie mostu, przez włodarzy miejskich i zaproszonych gości, w pierwszych dniach miesiąca maja symbolizuje oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego w Giżycku. W tym dniu oprócz parady - jachtów, łodzi motorowych ,statków Żeglugi Mazurskiej oraz prywatnych armatorów, odbywa się mnóstwo imprez w miejskim amfiteatrze, w przybrzeznych kafejkach i tawernach.

Most stanowi interesujący zabytek techniki, i ze względu na typ konstrukcji jest unikalny w skali kraju i jeden z kilku mostów tego typu w Europie.

Zbudowany w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. z Zielonej Góry, żeby zapewnić dojazd z miasta do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen.
Jest to most obrotowy, w którym całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.
Most został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie i odbudowany po wojnie.

Oryginalny mechanizm mostu umożliwiał, za pomocą odpowiednich przełożeń, otwieranie mostu ręcznie przez jednego operatora. W latach 60. został wyposażony w napęd elektryczny. Zbyt szybkie otwieranie mostu spowodowało uszkodzenia konstrukcji i nabrzeża, więc w 1985 roku unieruchomiony most został zastąpiony tymczasowym mostem saperskim (polowym). W 1993 roku przeprowadzono remont generalny i przywrócono stan pierwotny z ręcznym otwieraniem.

Obecnie obsługa mostu odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów, tak że ważący 100 ton most obsługuje jedna osoba. Cała operacja otwierania lub zamykania mostu zajmuje jednemu operatorowi około 5 min.
Most otwierany jest (zamykany dla ruchu kołowego) według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Od 1 listopada do 31 marca most jest zamknięty dla ruchu wodnego.

U operatora przeprawy można uzyskać odcisk pamiątkowej pieczęci jako potwierdzenie obecności na moście obrotowym w Giżycku.


Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Most Obrotowy w Giżycku

pokaż całą galerię zdjęć
Most obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w Giżycku - mechanizm mostuMost obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w GiżyckuMost obrotowy w Giżycku
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Most Obrotowy w Giżycku

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Giżycko
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:Ciekawostki myśli technicznej
  • Odwiedzin:1536
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.