Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Kanał Mazurski

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2010-08-23 13:38
Drukuj artykuł
Projekt budowy Kanału Mazurskiego, który powstał pod koniec XIX wieku, opierał się na wcześniejszych pracach braci polskich, którzy osiedli na terenie Prus Książęcych.

Projekt budowy Kanału Mazurskiego, który powstał pod koniec XIX wieku, opierał się na wcześniejszych pracach braci polskich, którzy osiedli na terenie Prus Książęcych. W XVII w. Józef Naronowicz-Naroński opracował dokładne mapy jezior i plan połączenia kanałem rzeki Pregoły z Niemnem, a kontynuator jego prac Samuel Suchodolec (Suchodolski) opracował projekt kanału mającego połączyć jez. Śniardwy z jez. Niegocin i dalej z rzeką Pregołą.

Budowę kanału rozpoczęto w 1911, ale budowę jego przerwała wkrótce I wojna światowa. Budowę kanału wznowiono w 1934 i kontynuowano ją do 1940. Po II wojnie światowej nie podjęto przerwanych prac. Kanał Mazurski łączyć miał jezioro Mamry z rzeką Łyną na terenie obwodu kaliningradzkiego, która jest dopływem Pregoły.

Długość kanału wynosi 51,7 km w tym 22 km na terenie Polski. Różnica poziomu wód pomiędzy jeziorem Mamry (poziom lustra wody 116 m nad poziom morza), a rzeką Łyną (5 m n.p.m., w miejscu połączenia kanału z rzeką) wynosi około 111 m. Różnicę poziomów wody zniwelowano za pomocą 10 śluz i dwóch jazów. Na terenie Polski znajduje się 5 śluz i dwa jazy walcowo-ruchowe. Szerokość kanału od jeziora Mamry do miejscowości Leśniewo gmina Srokowo wynosi od 20 do 25 m, przy głębokości 1,4 - 1,8 m. Woda znajduje się w obwałowaniach wynoszących się nad okoliczny teren. Kanał zaślepiony jest groblą ziemną przed Leśniewem. Na odcinku bez wody do jeziora Rydzówka znajdują się dwie śluzy (śluza Leśniewo Górne wykonana w 30% i śluza Leśniewo Dolne wykonana w 15%). Za jeziorem Rydzówka znajduje się jedyna dokończona śluza w pobliżu miejscowości Guja (9,3 km od jeziora Mamry). Śluza posiada szerokość 7,7 m, długość 52 m i głębokość 14,9 m. Dalsze dwie śluzy po stronie polskiej znajdują się koło miejscowości Bajory Małe gm. Srokowo. Kanał był projektowany do przepływu statków o wyporności do 240 ton.

Odcinek kanału długości 7,72 km od drogi leśnej na południe od leśniczówki Marszałki do granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim wchodzi w skład Rezerwatu Bajory.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Kanał Mazurski

pokaż całą galerię zdjęć
Kanał Mazurski - śluza Leśniewo GórneKanał Mazurski - śluza Leśniewo GórneKanał Mazurski - schemat śluzowaniaKanał Mazurski - śluza Leśniewo DolneKanał Mazurski - śluza Leśniewo DolneKanał Mazurski - śluza Leśniewo DolneJaz pietrzący wodę przed śluzą w PiaskachJaz pietrzący wodę przed śluzą w PiaskachGotowe do uzycia urzadzenia sterujące pracą śluzyZawsze otwarte wrota śluzy umozliwiające wypływ nadmiaru wody na jeziorze Rydzówka na rozlewiska w kierunku Węgorzewa
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Gość

dodał: gość
dodano: 2011-01-27 21:07:01

Dokładna charakterystyka Kanału Mazurskiego wygląda następująco:

położenie: Polska (Mazury), Rosja (Obwód Kaliningradzki)
rok budowy: 1911, 1934-1940
długość: 51,70 km
głębokość: 1,8m (maksymalna), 1,4m (minimalna), 1,6m (średnia)
szerokość: 25,00m (maksymalna), 20,00m (minimalna), 22,50m (średnia)
różnica poziomów: około 111,00m
10 śluz
2 jazy

Kanał Mazurski

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Węgorzewo
  • Okolica:Węgorzewo
  • Kategoria:Ciekawostki myśli technicznej
  • Odwiedzin:1954
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.