Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Mazury

Zamek Krzyżacki w Kętrzynie

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2010-08-13 17:58
Drukuj artykuł
Zwiedzanie miasta Ketrzyn najlepiej rozpocząć od największej atrakcji - zamku z drugiej połowy XIV w. W zamku mieści się muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego ze zbiorem obrazów, rzeźb i przedmiotów pochodzących z XV-XIX w.

Na piętrze znajduje się stała wystawa poświęcona Wojciechowi Kętrzyńskiemu, patronowi miasta.

Budowę zamku w południowo-wschodnim narożniku miasta rozpoczęto prawdopodobnie po nadaniu osadzie praw miejskich w 1357 r. Jest to obiekt trzyskrzydłowy zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu wokół niewielkiego dziedzińca. W reprezentacyjnym skrzydle północnym mieścił się refektarz, pomieszczenia mieszkalne krzyżackiego urzędnika - prokuratora oraz kaplica. Zamek otoczono murem z trzema basztami w narożnikach i przejazdem bramnym od strony miasta. W zamku i przylegającym do niego folwarku mieściły się: kuchnia, browar, młyn, piekarnia, spichlerz, spiżarnia, zbrojownia, prochownia, kaplica i więzienie.

W czasie wojny trzynastoletniej, w roku 1454 mieszczanie opanowali zamek. Uwięzili wtedy i następnie zgładzili ówczesnego prokuratora zakonnego Wolfganga Sauer'a. Po 1525 r. zamek pozostawał siedzibą starostów książęcych. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Na dziedzińcu dobudowano okrągłą wieżę z klatką schodową, rozebrano górne kondygnacje skrzydła północnego, wykonano nowe otwory okienne i zmieniono niektóre partie murów.

W 1945 roku wojska sowieckie spaliły zamek. Został on odbudowany w latach 1962-67. Zewnętrzny wygląd zrekonstruowano według XIX-wiecznych rysunków C. Steinbrechta odtwarzając gotycką bryłę budowli. Obecnie mieści się tu m.in. Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W Muzeum eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Znajduje się tu niezwykle interesująca kolekcja rzeźby gotyckiej, zabytki rzemiosła artystycznego oraz meble z XVII-XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór epitafiów i chorągwi pogrzebowych, w tym unikatowa na skalę europejską dziecięca chorągiew pogrzebowa trzyletniego Botho zu Eulenburg z 1667 r. W bibliotece muzealnej i archiwum zgromadzony jest bogaty księgozbiór o tematyce regionalnej oraz zbiór dokumentów z dawnego archiwum miejskiego.

Przed zamkiem umieszczono tablicę upamiętniającą spotkanie polskich oddziałów wchodzących w skład armii napoleońskiej pod dowództwem generałów J.H. Dąbrowskiego i J. Zajączka, do którego doszło w Kętrzynie 21 czerwca 1807 r., po bitwie pod Friedlandem (14 czerwca).

Nadesłał Damian Nietrzeba

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek Krzyżacki w Kętrzynie

pokaż całą galerię zdjęć
Zamek Krzyżacki w Kętrzyniedziedziniec zamkowydziedziniec zamkowyZamek w Kętrzyniedziedziniec zamkowyZamek w KętrzynieBrama wjazdowa do zamku
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Mazury


posty: 16
dodano: 2011-02-04 22:00:58

Prokurator krzyżacki był urzędnikiem i dowódcą wojskowym zarządzającym stosunkowo małym obszarem wchodzącym w zakres komturii. Prokuratorzy kętrzyńscy podlegali początkowo komturowi w Bałdze, później komturii w Rynie, a od 1422 - bezpośrednio wielkiemu mistrzowi. W okresie panowania krzyżackiego w Kętrzynie funkcję tę pełniło ok. 40 braci zakonnych. Dwóch z nich, Michał Küchmeister i Paweł von Russdorff, awansowało później na sam szczyt obejmując urząd wielkiego mistrza. Znakiem prokuratorii kętrzyńskiej była 8-płatkowa róża nawiązująca do herbu wielkiego mistrza Ditricha von Altenburga, założyciela drewnianej strażnicy Rast(enburg).

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Plac Zamkowy 1, 11-400 Kętrzyn
tel. (089) 752 32 82
mwk@muzeum.ketrzyn.pl

Marzanka


posty: 5
dodano: 2016-12-20 11:13:05

Byłam tam. Niesamowity zamek. Bardzo sympatyczne zwiedzanie Wink.

Jolka


posty: 3
dodano: 2017-05-04 08:47:12

Również byłam i również polecam. Urokliwe miejsce i miło spędzony czas. Polecam niezdecydowanym!

Zamek Krzyżacki w Kętrzynie

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Kętrzyn
  • Okolica:Kętrzyn
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:1521
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.