Na piętrze znajduje się stała wystawa poświęcona Wojciechowi Kętrzyńskiemu, patronowi miasta.
Budowę zamku w południowo-wschodnim narożniku miasta rozpoczęto prawdopodobnie po nadaniu osadzie praw miejskich w 1357 r. Jest to obiekt trzyskrzydłowy zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu wokół niewielkiego dziedzińca. W reprezentacyjnym skrzydle północnym mieścił się refektarz, pomieszczenia mieszkalne krzyżackiego urzędnika - prokuratora oraz kaplica. Zamek otoczono murem z trzema basztami w narożnikach i przejazdem bramnym od strony miasta. W zamku i przylegającym do niego folwarku mieściły się: kuchnia, browar, młyn, piekarnia, spichlerz, spiżarnia, zbrojownia, prochownia, kaplica i więzienie.
W czasie wojny trzynastoletniej, w roku 1454 mieszczanie opanowali zamek. Uwięzili wtedy i następnie zgładzili ówczesnego prokuratora zakonnego Wolfganga Sauer'a. Po 1525 r. zamek pozostawał siedzibą starostów książęcych. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Na dziedzińcu dobudowano okrągłą wieżę z klatką schodową, rozebrano górne kondygnacje skrzydła północnego, wykonano nowe otwory okienne i zmieniono niektóre partie murów.
W 1945 roku wojska sowieckie spaliły zamek. Został on odbudowany w latach 1962-67. Zewnętrzny wygląd zrekonstruowano według XIX-wiecznych rysunków C. Steinbrechta odtwarzając gotycką bryłę budowli. Obecnie mieści się tu m.in. Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W Muzeum eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Znajduje się tu niezwykle interesująca kolekcja rzeźby gotyckiej, zabytki rzemiosła artystycznego oraz meble z XVII-XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór epitafiów i chorągwi pogrzebowych, w tym unikatowa na skalę europejską dziecięca chorągiew pogrzebowa trzyletniego Botho zu Eulenburg z 1667 r. W bibliotece muzealnej i archiwum zgromadzony jest bogaty księgozbiór o tematyce regionalnej oraz zbiór dokumentów z dawnego archiwum miejskiego.
Przed zamkiem umieszczono tablicę upamiętniającą spotkanie polskich oddziałów wchodzących w skład armii napoleońskiej pod dowództwem generałów J.H. Dąbrowskiego i J. Zajączka, do którego doszło w Kętrzynie 21 czerwca 1807 r., po bitwie pod Friedlandem (14 czerwca).
Nadesłał Damian Nietrzeba
Mazury![]() ![]() posty: 16 |
dodano: 2011-02-04 22:00:58 Prokurator krzyżacki był urzędnikiem i dowódcą wojskowym zarządzającym stosunkowo małym obszarem wchodzącym w zakres komturii. Prokuratorzy kętrzyńscy podlegali początkowo komturowi w Bałdze, później komturii w Rynie, a od 1422 - bezpośrednio wielkiemu mistrzowi. W okresie panowania krzyżackiego w Kętrzynie funkcję tę pełniło ok. 40 braci zakonnych. Dwóch z nich, Michał Küchmeister i Paweł von Russdorff, awansowało później na sam szczyt obejmując urząd wielkiego mistrza. Znakiem prokuratorii kętrzyńskiej była 8-płatkowa róża nawiązująca do herbu wielkiego mistrza Ditricha von Altenburga, założyciela drewnianej strażnicy Rast(enburg). |
Marzanka![]() ![]() posty: 5 |
dodano: 2016-12-20 11:13:05 Byłam tam. Niesamowity zamek. Bardzo sympatyczne zwiedzanie |
Jolka![]() ![]() posty: 3 |
dodano: 2017-05-04 08:47:12 Również byłam i również polecam. Urokliwe miejsce i miło spędzony czas. Polecam niezdecydowanym! |