Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-07-26 17:41
Drukuj artykuł
Zobaczymy tu, czym się posługiwali w swym życiu codziennym, jak żyli i pracowali dawni mieszkańcy terenu Warmii i Mazur.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powstało w 1991 roku. Mieści się ono w zabytkowym budynku wybudowanym w 1737 roku. Budynek ten swą bryłą przypomina dawny miejski dworek.

W latach sześćdziesiątych XX wieku grupa miłośników regionu zaczęła zbierać pierwsze eksponaty muzealne, które możemy oglądać do dziś. Zbiory muzealne są związane z kulturą ludową grup etnicznych zamieszkujących niegdyś tereny północno-wschodniej Polski. W zbiorach muzealnych znajdziemy przedmioty użytku codziennego, tkaniny, odzież, sprzęt gospodarczy czy sztukę ludową. W zbiorach prócz eksponatów etnograficznych znajdziemy historyczne pocztówki, jak również pozyskane z badań archeologicznych, kafle z XVI – XIX wieku.

Częścią muzeum jest również Park Etnograficzny nad Węgorapą. Znajdziemy tu przykładowe budynki z regionu Mazur, chatę z Krzyżowa, Woźnic i Węgorzewa. Do każdej z chat można wejść i obejrzeć znajdujące się tam eksponaty. W jednej z nich mieści się pracownia tkacka, w której do dziś są wytwarzane niepowtarzalne tkaniny. Ponadto znajdziemy tu oryginalną drewnianą remizę strażacką z Ołownika i szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego. Zobaczymy tu kamienne pruskie baby i drewniane rzeźby.

W obrębie muzeum jest również pracownia garncarska, gdzie nadal można, na starym kole, zrobić niepowtarzalną ceramikę. Zrobione naczynia wypalane są w zrekonstruowanych, starych piecach.

Muzeum każdego roku organizuje liczne pokazy rzemiosła tradycyjnego, jak również międzynarodowe imprezy folklorystyczne.

Ceny biletów:
bilet normalny - 8 zł
bilet ulgowy - 4 zł
 
Muzeum czynne jest:
od poniedziałku do piątku - 8.00 - 16.00
w soboty i niedziele - 10.00 - 15.00


Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
dodał(a): Mazury2011-01-31 16:28

O ile mozna wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro wiekowego dworku!

Muzeum prowadzi badania naukowe, współpracując między innymi z ośrodkami akademickimi w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu oraz muzeami i placówkami badawczymi w kraju i za granicą. Organizuje konferencje i seminaria naukowe oraz popularno–naukowe. W Muzeum znajduje się również biblioteka naukowa gromadząca różnojęzyczne publikacje etnograficzne, historyczne, archeologiczne itp. Muzeum wraz z Towarzystwem Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna” wydaje od 1995 roku regionalny periodyk naukowy „Studia Angerburgica”, a od 2000 roku okolicznościową gazetę muzealną „Pod Jelonkiem”.

Dbając o zabytki kultury materialnej Muzeum nie zapomina o twórcach kultury ludowej. Roztacza opiekę merytoryczną nad okolicznymi zespołami folklorystycznymi, („Zaciszuki” z Węgorzewa, „Kapela Wileńska” z Sulim, „Kapela Rodzinna Bałdygów” z Mazuchówki i inne). Współpracuje także ze skupiskami polonijnymi w Obwodzie Kaliningradzkim, na Białorusi i Litwie.

Muzeum czynne w sezonie

15.VI - 15.IX godz. 8.00 - 18.00, sobota niedziela: godz. 10.00 - 18.00

w soboty i niedziele poza sezonem (15.X - 15.IV) zwiedzanie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu

Muzeum nie pracuje w dniach: Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Ciało, w sierpniu poniedziałek po Jarmarku Folkloru, Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie.

Kontakt

tel/fax:
+48 (87) 427 52 78,
+48 (87) 427 32 42,
e - mail mkl.wegorzewo@wp.pl

Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

pokaż całą galerię zdjęć
Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009Miedzynarodowy Jarmark Folkloru Wegorzewo 2009
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Węgorzewo
  • Okolica:Węgorzewo
  • Kategoria:muzea, skanseny
  • Odwiedzin:1608
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.