Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Zamek krzyżacki w Rynie

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-06-06 19:28
Drukuj artykuł
Początki osadnictwa w Rynie były ściśle związane z budową zamku krzyżackiego, który możemy podziwiać do dziś.

Najstarsze źródła pisane głoszą, iż w 1377 roku zamek w Rynie już istniał. Należy przy tym pamiętać, że możemy mieć tu do czynienia z dwiema różnymi budowlami: pierwszą z drewna i gliny, jak również z późniejszą z kamienia i cegły.

Zamek ryński wybudowano na wzgórzu, będącym wysokim przesmykiem pomiędzy dwoma jeziorami, z których jedno stanowiło naturalną fosę. Kompleks zamku składał się z zamku właściwego, oraz podzamcza. W zamku były izby mieszkalne, gospodarcze, jak również magazyny. Dwukondygnacyjny, drewniany ganek obiegał dziedziniec wewnętrzny, z którego wchodziło się do wnętrza zamku. Parter, pozbawiony okien zewnętrznych w murze, pełnił rolę piwnicy. Reprezentacyjne pomieszczenia takie jak: kaplica, kapitularz czy refektarz, znajdowały się na pierwszym piętrze. Drugie piętro pełniło rolę spichlerza. Na podzamczu mieściły się stajnie, stodoły, kuźnie i inne warsztaty.

Podstawowym elementem fortyfikacyjnym zamku były mury zewnętrzne o niewielu oknach. Funkcje obronne spełniał ganek strzelniczy, z którego można było odeprzeć atakujących wrogów rozgrzaną smołą lub strzałami łuczników.

W 1393 roku Ryn stał się stolicą komturstwa. Pierwszym ryńskim komturem był wójt tczewski Fryderyk von Wallenrod. W zamku ryńskim rezydował konwent. Zgodnie z założeniem powinien składać się z komtura, dwunastu rycerzy i sześciu kapłanów. W praktyce bywało różnie. Komtur, jako zwierzchnik, zarządzał zamkiem i podległymi dobrami. Był odpowiedzialny za ściąganie podatków i danin, posiadał władzę sądowniczą, jak również był głównym dowódcą wojskowym okręgu i głową wspólnoty zamkowej.

Oprócz znaczenia militarnego, zamek pełnił rolę administracyjno-gospodarczą, zaopatrując zakon w ryby, miód czy mięsko dzikiej zwierzyny. Ryńskiemu komturowi podlegały zamki w Lecu – obecne Giżycko, Szestnie i Barcianach, jeden duży statek, kilka mniejszych, rybackie łodzie i wybudowana w 1412 roku huta żelaza. W trosce o rozwój gospodarczy wybudowano liczne folwarki i majątki w tym Sankt Nicolai – obecne Mikołajki.

Zaczęły powstawać tartaki i młyny. Otaczające zamek jeziora: Ryńskie i Ołów połączono podziemnym, murowanym kanałem o długości ponad 170 metrów. Wykorzystując siedmiometrową różnicę poziomów między jeziorami uzyskano naturalny napęd zamkowego młyna.

W czasie Bitwy pod Grunwaldem głównym zadaniem wojsk ryńskiego komtura było strzec obszaru między Puszczą Piską a Pregołą. W 1422 roku Ryn zdegradowano do rangi prokuratorii.

Mimo strategicznego położenia, grubych murów i masywnej konstrukcji, zamek nie oparł się oblężeniu powstańców Związku Pruskiego w połowie XV wieku. Ocalałych krzyżaków bezlitośnie topiono w okolicznych jeziorach i bagnach. W krzyżackie władanie powrócił zamek po niespełna roku, odbity przez zaciężne wojska krzyżackie.

Kończący wojnę trzynastoletnią traktat toruński z 1466 roku pozostawił Ryn w obrębie państwa krzyżackiego. Komturstwo powróciło tu w 1468 roku. Po likwidacji zakonu krzyżackiego, a co za tym idzie również i komturstwa ryńskiego, utworzono tu Starostwo Prus Książęcych.

W połowie XVIII wieku władze pruskie wystawiły zamek na licytację. Od tamtej pory aż do połowy XIX wieku zmieniali się jego prywatni właściciele, a przechodzący z rąk do rąk zamek coraz bardziej chylił się ku upadkowi.

W połowie XIX wieku w przebudowanym zamku powstało więzienie. Podczas II wojny światowej, najprawdopodobniej, mordowano tu przestępców politycznych. Po wojnie zamek przez długie lata był siedzibą urzędu miejskiego i innych instytucji. Od 2001 roku stanowi własność prywatną i mieści się tam hotel.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania tylko z przewodnikiem.
Godziny zwiedzania w dni powszednie to 10,00 i 13,00, a w niedziele tylko o godzinie 13,00.
Bilety można kupić w recepcji hotelowej, kosz biletów dla dorosłych to 10 złotych, a dla dzieci 5 złotych.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek krzyżacki w Rynie

pokaż całą galerię zdjęć
Zamek krzyżacki w Rynie - przewodnikZamek krzyżacki w Rynie - dziedziniec zamkowyZamek krzyżacki w RynieZamek krzyżacki w RynieZamek krzyżacki w RynieZamek krzyżacki w RynieZamek krzyżacki w Rynie - dziedziniec zamkowyZamek krzyżacki w Rynie - na dziedzińcu zamkowymZamek krzyżacki w Rynie - za szafą, skrzynia na skarbyZamek krzyżacki w Rynie
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Zamek krzyżacki w Rynie

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Ryn
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:1857
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.