Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-06-02 18:39
Drukuj artykuł
W kętrzyńskim zamku krzyżackim poczujemy klimat dawnych czasów i dowiemy się sporo na temat historii regionu, odwiedzając mieszczące się tam muzeum.

Muzeum założone zostało w 1946 roku. Jest jednym z najstarszych muzeów na terenie Warmii i Mazur. Ze względu na charakter posiadanych zbiorów oraz pełnioną w regionie funkcję, placówka zawsze miała charakter muzeum regionalnego. Od wielu lat muzeum gromadzi zbiory związane z dziejami regionu, organizuje wystawy i we współpracy ze szkołami prowadzi edukację regionalną. Realizowane są tu także programy badawcze i edukacyjne finansowane z funduszy przeznaczonych przez Ministerstwa i Agendy rządowe. Muzeum jest także organizatorem Jarmarku Średniowiecznego świętego Jakuba, który odbywa się co roku 25 lipca.

W zbiorach muzealnych znajdują się między innymi interesująca kolekcja późnogotyckich rzeźb z początku XVI wieku, obrazy, portrety, rzemiosło artystyczne i meble z XVII - XIX wieku. Pochodząca z Kętrzyna rzeźba świętego Jakuba Starszego z około 1515 roku, zaliczana jest do grupy najpiękniejszych rzeźb późnogotyckich z państwa Zakonu Krzyżackiego. Godny uwagi jest także zbiór epitafiów i chorągwi pogrzebowych z jedyną w Europie dziecięcą chorągwią pogrzebową trzyletniego Potho zu Eulenburg (1664) i blaszaną chorągwią Frydryk Von der Gröbena (1712), walczącego u boku polskiego króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.

Wyjątkowo bogaty jest także zbiór skrzyń posagowych z XVII - XIX wieku. Odrestaurowano ostatnio bogato rzeźbioną skrzynię z początku XVII wieku z herbami rodzin von Rautter i zu Dohna z pałacu w Drogoszach. Należy ona do najstarszych tego typu zabytków z dawnych Prus Książęcych. Najciekawszym nowym nabytkiem muzeum jest pruska kultowa rzeźba kamienna z X - XI wieku, znaleziona w 2007 roku, w czasie badań grodziska w okolicach Kętrzyna. Jest to jedyna jak dotychczas wczesnośredniowieczna rzeźba „baby” z terenu Prus odnaleziona w trakcie badań archeologicznych.

W bibliotece muzealnej i archiwum znajduje się bogaty księgozbiór o tematyce religijnej i zbiór dokumentów z dawnego archiwum miejskiego.

Muzeum mieści się w zamku krzyżackim przy placu Zamkowym 1
Cena biletu normalnego wynosi 5 złotych.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

pokaż całą galerię zdjęć
portret Fryderyka Wilhelma IV, króla Pruswystawa czasowaeksponaty muzealneeksponaty muzealneeksponaty muzealneeksponaty muzealneeksponaty muzealneeksponaty muzealneeksponaty muzealneeksponaty muzealne
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Kętrzyn
  • Okolica:Kętrzyn
  • Kategoria:muzea, skanseny
  • Odwiedzin:1297
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.