Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Punkt widokowy – Krzyż Brunona

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-04-21 11:50
Drukuj artykuł
Warto zatrzymać się na chwilę nad brzegiem Niegocina i podziwiać jego uroki ze wzgórza Brunona.

W 1009 roku, przeszło tysiąc lat temu, św. Brunon zginął śmiercią męczeńską, wraz ze swoimi osiemnastoma towarzyszami, podczas misji chrystianizacyjnej pogańskich Prusów. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1909 roku postawiono krzyż, a wzgórze na którym on stoi zaczęto nazywać wzgórzem Brunona.

W 2009 roku poprowadzono drogę z Giżycka do Wilkas, a wokół krzyża zbudowano chodniki i postawiono ławki. Jest to miejsce gdzie można odpocząć i podziwiać jezioro Niegocin i Giżycko od strony portu.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
dodał(a): Mazury2011-01-02 10:10

Bruno z Kwerfurtu urodził się w arystokratycznej rodzinie saskiego grafa w Kwerfurcie (ob. Querfurt). Kształcił się w szkole katedralnej w Magdeburgu. W 995 mianowany kanonikiem, następnie na dworze cesarza Ottona III pełnił funkcję kapelana i pozostawał w zażyłej przyjaźni z cesarzem.

W 998 w Rzymie porzucił karierę dworską i prawdopodobnie wstąpił do zakonu benedyktynów w klasztorze na Awentynie. Zapewne wówczas otrzymał imię zakonne Bonifacy.

W 1001 zamieszkał w pustelni św. Romualda w Pereum koło Rawenny w Italii. Na życzenie Bolesława Chrobrego w 1001 grupa misjonarzy z Pereum udała się do Polski. Miał do nich dołączyć Brunon po uzyskaniu pozwolenia na działalność misyjną. Jest wysoce prawdopodobne, że Chrobry chciał, by misjonarze prowadzili ewangelizację wśród Słowian nadodrzańskich, co musiało spotkać się z niepokojem metropolitów niemieckich. Brunon otrzymał pozwolenie na wyświęcenie od Sylwestra II oraz zezwolenie dla misji zakonników z Pereum. Otrzymał również paliusz. Zimą 1002 udał się na dwór cesarza Henryka II, lecz musiał czekać do 1004 na święcenia uzyskane z rąk arcybiskupa Magdeburga. Celem jego działalności misyjnej stały się jednak Węgry, a potem plemiona Pieczyngów (teren nad Dnieprem, na południe od Rusi Kijowskiej), dla których wyświęcił biskupa. Uważa się także, że Brunon wysłał wyświęconego przez siebie biskupa do Szwecji, ostatnio jednak pojawiły się głosy kwestionujące tę hipotezę[3].

Po śmierci jego współbraci, Pięciu Braci Męczenników[4], wybrał się do Polski. Według późniejszej Kroniki Spangeberga mnich benedyktyński Bruno ok. 1000 r. założył kościół św. Wawrzyńca w Łomży.

Wraz z 18 misjonarzami poniósł śmierć męczeńską 14 lutego lub 9 marca 1009 roku.

Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_z_Kwerfurtu

Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Punkt widokowy – Krzyż Brunona

pokaż całą galerię zdjęć
widok na jezioro Niegocin w kierunku Wilkaswidok na miasto, z nową kładką dla pieszychwidok w kierunku Wilkaswidok na jezioro Niegocinwidok na GiżyckoPunkt widokowy – Krzyż Brunonadroga z Giżycka na Krzyż BrunonaPunkt widokowy – Krzyż Brunona
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Punkt widokowy – Krzyż Brunona

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Giżycko
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:punkty widokowe
  • Odwiedzin:1981
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.