Poprzednia stronaCiekawostkiGaleria zdjęćNoclegiImprezyGastronomiaSpołeczność
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Las Miejski w Giżycku

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-04-05 17:47
Drukuj artykuł
W XVII wieku prawie każde miasto posiadało las. Drewno pozyskiwane z jego zasobów wykorzystywano przede wszystkim na opał, budowę domów i zabudowań gospodarczych.

Nadleśnictwo Giżycko zostało utworzone w 1945 roku i do 1947 roku nosiło nazwę Łuczany. W 1612 roku wraz z prawami miejskimi Giżycku nadano las. Teren ten nazywano „Dębowy las”, a w 1858 roku uchwałą rady miejskiej przyjęto nazwę Las Miejski. Wielkość tego terenu określano na cztery łany czyli około 67 hektarów. Las rozciągał się między Giżyckiem, drogą do Świder a Spytkowem i Sulimami.

U schyłku XIX wieku wraz z rozwojem ruchu turystycznego i możliwością udostępnienia lasu i jego okolic nastąpiły ważne zmiany w wyglądzie lasu miejskiego. W 1891 roku towarzystwo na rzecz upiększania miasta zbudowało promenadę spacerową do lasu miejskiego, zwaną później aleją lip. Zbudowano również dwudziestometrową wieżę widokową na wzgórzu Wilhelma (dzisiejsza nazwa Imionecka Góra). Tuż przed pierwszą wojną światową utworzono kilka ścieżek turystycznych. Wiosenne i letnie spacery tymi trasami najczęściej kończyły się przy strzelnicy, gdzie w pobliskiej restauracji całe rodziny mogły odpocząć. Słuchano orkiestry wojskowej czy chóru giżyckiego pod batutą dyrektora szkoły chłopięcej. Na terenie strzelnicy organizowano liczne konkursy między innymi o króla kurkowego.

Po pierwszej wojnie światowej postawiono naprzeciw strzelnicy, po drugiej stronie największego stawu, pomnik poświęcony poległym żołnierzom niemieckim z 82-go pułku Artylerii Polowej. Autorem tego pomnika był artysta z Pieniężna Georg Fung. Pomnik przedstawia postacie dwóch przykucniętych artylerzystów, które umieszczono na wysokim cokole.

Obecnie z alei lip wiodącej z miasta do lasu niewiele zostało, nie ma już restauracji i muzyki umilającej wypoczynek. Z inicjatywy nadleśnictwa powstała tu ścieżka dydaktyczna ukazująca piękno lasu i przybliżająca zagadnienia związane z pracą leśnika. Ścieżka została podzielona na dwie trasy: krótką i długą. Trasa krótka przeznaczona jest dla mniej wytrawnych wędrowców i dzieci, natomiast trasa dłuższa przeznaczona jest dla osób chcących dłużej obcować z przyrodą i przy okazji zgłębić swoją wiedzę o lesie.

Spacerując po lesie spotkamy różne drzewa: sosny, świerki, dęby, brzozy i olchy. Wiek i wielkość tych drzew jest zróżnicowana, spotkamy tu wiele pomników przyrody.

Niektóre z nich:

"Wojciech" - dąb szypułkowy, wiek 640 lat, wysokość 20 m, obwód 616 cm

"Wyniosły: - dąb szypułkowy - wiek 440 lat, obwód 445 cm

"Bolesław" - modrzew europejski - wiel 135 lat, wysokość 35 m, obwód 305 cm

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Las Miejski w Giżycku

pokaż całą galerię zdjęć
Giżycko - w Lesie MiejskimLas Miejski w Giżycku zimąLas Miejski w Giżycku zimąLas Miejski w Giżycku zimąLas Miejski w Giżycku zimąLas Miejski w Giżycku zimąLas Miejski w Giżycku zimąLas Miejski w Giżycku zimąLas Miejski w Giżycku zimąGiżycko - Las Miejski
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Filip


posty: 8
dodano: 2010-04-20 00:43:32

Podczas II wojny światowej, wieża widokowa na Imioneckiej górze została zniszczona przez wojska niemieckie aby zlikwidować dobry punkt obserwacyjny. Do dziś nie ma śladu po tej wieży.

Las Miejski w Giżycku

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Giżycko
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:3090
Podziel się artykułem ze znajomymi - dodaj do:
Facebook Śledzik Kciuk Twitter Wykop

W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.